Mercedes-Benz

Mercedes i maszyny do pisania?

Trafne decyzje i determinacja.

Nie podlega wątpliwości, że słysząc hasło ‚Mercedes’ - pierwszym skojarzeniem będą samochody z trójramienną gwiazdą.

Postanowiliśmy zaprezentować Państwu jeden z najbardziej… romantycznych Mercedesów. I nie jest to samochód. Przedstawiamy Mercedes Model 6 - maszynę do pisania wyprodukowaną w 1935 r. (!) , która zdobi biuro Jana Garcarka.

Nazwę ‚Mercedes’ - tak dziś rozpoznawalną - opatentowało w 1902 r. niemieckie przedsiębiorstwo Daimler Motoren Gesselschaft, założone w 1890 r. przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha.

Skąd w tym wszystkim maszyny do pisania?

Pierwsza maszyna do pisania - Mercedes - została zbudowana w 1906 r. przez niemieckiego konstruktora Franza Schullera na zlecenie zakładów Buromaschinen & Waffen Werke A.G.

Co ciekawe - dopiero w 1913 r., w następstwie wieloletnich negocjacji między Buromaschinen & Waffen Werke A.G. a Daimler Motoren Gesselschaft - zakład produkujący maszyny do pisania otrzymał od DMG oficjalne prawo do posługiwania się nazwą Mercedes. O determinacji z jaką Buromaschinen Werke A.G. walczyło o prawo do nazwy może świadczyć niewyobrażalna wtedy kwota 20 000 marek, które wyłożyła na owe pozwolenie.

Dobre inwestycje.

Potężna inwestycja w prawo do nazwy okazała się marketingowym strzałem w dziesiątkę. Samochody marki Mercedes od Daimler Motoren Gesselschaft cieszyły się bardzo dobrą renomą, uchodziły za produkty prestiżowe i znakomicie wykonane. Przełożyło się to na świetną sprzedaż i wyniki wtedy już Mercedes Buromaschinen & Waffen Werke A.G.

Pierwszą oficjalną maszyną do pisania pod marką Mercedes był wprowadzony w 1911 r. „Model 3”.

Późniejsze maszyny były już projektami Carla Schlunsa. Najbardziej zauważalną zmianą idącą za nowym projektantem była możliwość szybkiego demontażu mechanizmu i klawiatury, co ułatwiało czyszczenie i serwisowanie maszyny oraz dostosowywanie liter do różnych języków.

Zdjęcia przedstawiają maszynę Mercedes Model 6 znajdującą się w firmie Mercedes-Benz Auto Partner J. i A. Garcarek

Materiał powstał dzięki treściom znalezionym na stronie http://typewriter.piwko.pl/maszyny/firmy/mercedes.html