Mercedes-Benz

Nowy Mercedes-Benz Klasy G

Ikona odkryta nowo

Mercedes-Benz Klasy G objawia się w nowej, topowej formie. Czy to na asfalcie, czy w wymagającym terenie, model imponuje wydajnością, najnowocześniejszymi systemami wspomagającymi, znakomitym prowadzeniem i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Równocześnie nowe zawieszenie, system wyboru profilu jazdy DYNAMIC SELECT, program „G-Mode” oraz trzy 100-proc. blokady dyferencjałów zwiększają komfort i zwinność – na każdej nawierzchni.

W chwili rynkowej premiery w czerwcu br. Klasa G trafi do sprzedaży w cenie 439.430 PLN netto (wersja G 500), czyli takiej samej jak w przypadku poprzedniczki. Specyfikacja modelu obejmuje szereg nowych elementów, takich jak reflektory LED, systemy wspomagające jazdę, wysokiej jakości wykończenie kabiny ze skórzaną tapicerką oraz nowe zawieszenie.

Dla wymagających klientów przewidziano opcjonalne wyposażenie zapewniające jeszcze większy poziom ekskluzywności, na przykład pakiet wykończenia wnętrza ze skórą na panelach drzwi.

Klasa G zinterpretowana na nowo

Klasa G, luksusowy pojazd terenowy marki Mercedes-Benz, od dawna uchodzi za ikonę designu. Przez blisko 40 lat karoseria modelu zmieniła się niewiele. Również w przypadku najnowszej odsłony Klasy G ikoniczne elementy będą nadawać jej wyjątkowy charakter, a z drugiej strony nadal będą pełnić konkretne funkcje. Charakterystyczne klamki, nie mniej charakterystyczny dźwięk zamykania drzwi, praktyczna listwa ochronna wokół nadwozia, umieszczone na zewnątrz koło zapasowe czy wyeksponowane lampy kierunkowskazów – wszystko to będzie można znaleźć także w nowej „Gelendzie”. Właśnie takie wyróżniki, w połączeniu z kanciastą bryłą nadwozia, definiują jej szczególny design.

Udoskonalona stylizacja Klasy G hołduje filozofii zmysłowej przejrzystości, a jednocześnie pozostaje wierna oryginałowi. Z tego względu swoje miejsce w nowej generacji modelu znalazły umieszczone na zewnątrz zawiasy drzwi czy wystająca ponad górną płaszczyznę błotników pokrywa silnika. Dzięki przeprowadzonym zmianom off-roadowa ikona – systematycznie udoskonalana technicznie, ale wizualnie niemal niezmieniona przez kilka dekad – wjeżdża w zupełnie nową epokę, zarówno pod względem techniki, jak i formy. Nowa Klasa G jest o 53 mm dłuższa i o 121 mm szersza od poprzedniczki, przez co wyróżnia się jeszcze bardziej dominującą prezencją.

Wnętrze: prawdziwa ikona

Po wejściu na pokład Klasy G w oczy rzucają się elementy inspirowane designem nadwozia. Choćby otwory wentylacyjne, które swoim kształtem nawiązują do okrągłych reflektorów. Albo osłony głośników przypominające klosze przednich kierunkowskazów.
Wśród znaków rozpoznawczych nowej „Gelendy” nie zabrakło uchwytu przed fotelem pasażera z przodu oraz zespołu przełączników blokad dyferencjałów – oprawionych chromem i umieszczonych w zasięgu wzroku. Oba te elementy starannie zoptymalizowano, zachowując jednak ich charakterystyczną formę.

Przejrzysty, kompletnie przeprojektowany panel instrumentów standardowo składa się z ponadczasowych, okrągłych wskaźników analogowych. Innymi słowy, miłośnicy klasycznych, okrągłych zegarów nie będą nową Klasą G zawiedzeni. Podobnie jak w nowych Klasach E i S, na życzenie dostępny jest alternatywny panel instrumentów z dwoma dużymi ekranami: jeden prezentuje wskaźniki w polu widzenia kierowcy, a drugi umieszczono ponad konsolą centralną. Dwa 12,3-calowe wyświetlacze łączą się w panoramiczny kokpit, przykryty wspólną szklaną pokrywą. Kierowca ma do wyboru trzy różne wersje interfejsu: klasyczną, sportową oraz progresywną, a odpowiednie informacje i widoki może konfigurować zgodnie ze swoimi preferencjami.

À la carte: Comfort, Sport, Individual lub Eco

Dzięki systemowi DYNAMIC SELECT kierowca Klasy G ma teraz do wyboru nawet pięć trybów jazdy. Może w ten sposób w mgnieniu oka zmieniać charakterystykę pojazdu – wystarczy naciśnięcie przycisku. System modyfikuje pracę zespołu napędowego, zawieszenia, układu kierowniczego i układów wspomagających zgodnie z preferencjami. Spośród czterech programów (Comfort, Sport, Eco i Individual) można wybierać za pomocą przełącznika DYNAMIC SELECT. System zmienia wówczas punkty zmiany przełożeń, sposób reagowania przepustnicy, parametry wspomagania kierownicy oraz działanie klap w układzie wydechowym. W trybie ECO największy nacisk położony jest na ograniczenie zużycia paliwa, a w Sport – odwrotnie, na uzyskanie najlepszych osiągów. Program Individual pozwala z kolei własnoręcznie skonfigurować działanie poszczególnych podzespołów.

Nowy tryb „G-Mode” toruje drogę wszędzie tam, gdzie jej nie ma

Charakterystykę prowadzenia w terenie poprawia z kolei nowy tryb off-roadowy – „G-Mode”. Klasa G włącza go niezależnie od wybranego programu jazdy, gdy tylko kierowca aktywuje jedną z trzech blokad dyferencjałów lub uruchomi przełożenie redukcyjne. Tryb ten dostosowuje charakterystykę adaptacyjnego tłumienia, wspomagania kierownicy oraz przepustnicy tak, aby uniknąć niepotrzebnych zmian biegów i zapewnić w ten sposób maksymalne zdolności terenowe. Na panelu wskaźników pojawia się wówczas dyskretna ikona „G”, a Klasa G z łatwością pokonuje wymagającą nawierzchnię. Kierowca otrzymuje szczegółowe informacje zwrotne na temat przyczepności kół i może precyzyjnie manewrować pojazdem nawet na stromych zboczach.

Na drodze: zwinna, komfortowa, słowem – wyśmienita

Specyfikacja nowej Klasy G uwzględnia nie tylko solidność i znakomite walory terenowe, ale również większą dynamikę jazdy oraz wyższy komfort na utwardzonych drogach. Nowa architektura przedniej osi sprawia, że „Gelenda” oferuje bardziej „osobowe” właściwości jezdne na asfalcie – jest równie zwinna co komfortowa i zapewnia kierowcy lepsze wyczucie układu kierowniczego. Jednocześnie model stabilniej utrzymuje kierunek jazdy, a w terenie pozostaje niestrudzony i zwinny.

Korzystając z cyfrowego prototypowania, projektanci zasymulowali okres eksploatacji indywidualnych elementów i systemów zamkniętych. Mogli w ten sposób wykryć, w których miejscach da się zastosować lżejsze materiały. Dieta zadziałała – Klasa G jest o około 170 kg lżejsza od poprzedniczki. To zasługa wykorzystania nowej mieszanki materiałów, zawierającej wysokowytrzymałe i ultrawysokowytrzymałe stale oraz aluminium, a także usprawnienia procesów produkcyjnych w austriackiej fabryce Magna Steyr. Sztywne nadwozie jest teraz wytwarzane z różnych gatunków stali, a błotniki, pokrywa silnika i drzwi są wykonane z aluminium.

Aby zachować typowe dla Klasy G zewnętrzne zawiasy i klamki, projektanci zmodyfikowali je celem dopasowania do nowej, aluminiowej konstrukcji. Do produkcji słupków A i B z uwagi na ich nośną funkcję służy wysokowytrzymała stal. Niższa masa własna nie wiąże się jednak z mniejszą stabilnością – wręcz przeciwnie, sztywność skrętna ramy, karoserii i mocowań nadwozia wzrosła o około 55%, z 6537 do 10 162 Nm/st. Poza poprawą dynamiki jazdy i komfortu prowadzi to również do ograniczenia poziomu hałasu oraz wibracji.

Mocna i wydajna

Do napędu nowego modelu G 500 (zużycie paliwa, średnie: 11,1 l/100 km; średnie emisje CO2: 263 g/km) służy wysokowydajny, benzynowy silnik 4.0 V8 biturbo o mocy 310 kW (422 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 610 Nm, dostępnym w zakresie 2000-4750 obr./min.

Nowa przekładnia automatyczna na pokładzie

Za transfer siły napędowej odpowiada skrzynia automatyczna 9G-TRONIC z przekładnią hydrokinetyczną, specjalnie przystosowana do wymogów terenowej ikony. Modyfikując jej oprogramowanie, projektanci skrócili czas reakcji i zmiany biegów. Szeroka rozpiętość przełożeń nie tylko pozwala obniżyć poziom hałasu w kabinie, ale i przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na paliwo.

Bezpośredni, na ile to możliwe, pośredni, gdy trzeba

Standardowo Klasa G jest teraz wyposażona w elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego z zębatkową przekładnią. Dzięki temu samochód można było wyposażyć w systemy wspomagające, takie jak asystent parkowania Parking Assist. Dodatkowo, układ elektromechaniczny zużywa mniej energii niż hydrauliczny. Zależnie od trybu jazdy, dostępne są trzy charakterystyki działania wspomagania: Comfort, Sport oraz Off-Road. Pierwsza z nich zapewnia komfortowe, a druga – sportowe wyczucie układu kierowniczego. Trzecia kładzie nacisk na przekazywanie jasnych i precyzyjnych informacji zwrotnych podczas jazdy po nieutwardzonej nawierzchni lub w wymagającym terenie – zawsze w połączeniu z niezbędną siłą wspomagania kierownicy.

„Nowa Klasa G we wszystkich istotnych aspektach zawiesza poprzeczkę jeszcze wyżej – w zakresie sprawności na utwardzonych drogach i poza nimi, a także komfortu oraz telematyki. Nasza »najdłuższa stażem« seria modelowa jest zatem idealnie przygotowana, by kontynuować historię swojego sukcesu. W skrócie, nowa Gelenda to wciąż Gelenda, tyle że jeszcze lepsza” – podkreśla Ola Källenius, Członek Zarządu Daimler AG odpowiedzialny za badania w koncernie oraz rozwój Mercedes-Benz Cars.