Mercedes-Benz

Jaki jest koszt naładowania Hybrydy lub EQC?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu? Ile trzeba zapłacić za ładowanie hybrydy plug-in? Policzmy.

Do kalkulacji posłużą dwa nowe modele Mercedesa - w pełni elektryczny Mercedes EQC oraz hybrydowy Mercedes A 250 e.

Auta te - poza tym, że można je ładować w domu z mocą do 7,4 kW (z wykorzystaniem Wallboxa), różnią się przede wszystkim pojemnością zestawu akumulatorów. W przypadku EQC mowa o 80 kWh, co przekłada się na czas ładowania z Wallboxa równy około 12 godzin i 13 minut. W przypadku A 250 e akumulator jest o wiele mniejszy, bo ma zaledwie 15,6 kWh, a ładowanie go powinno zająć około 2 godzin.

Ile przyjdzie zapłacić za domowe ładowanie każdego z nich w różnych taryfach?

Taryfa G11

To podstawowa taryfa, w ramach której cena prądu i dodatkowych opłat jest stała przez całą dobę. W przypadku wybranego przez nas dostawcy prądu oznacza to wydatek równy 0,59 zł za każdą kWh (0,36 zł za prąd i 0,23 zł opłat dodatkowych).

Taryfa G12

To taryfa dwustrefowa z dwoma różnymi cenami za energię - tańszą i droższą, w zależności od pory dnia, w trakcie której przeprowadzane jest ładowanie.

U przykładowego dostawcy podział wygląda następująco: w godzinach od 6 do 13 i od 15 do 22 koszt 1 kWh wynosi 0,69 zł (0,44 zł za prąd i 0,25 zł opłat dodatkowych), więc wyraźnie drożej niż w taryfie G11.

Jeśli jednak postanowimy ładować auto w pozostałych godzinach (13-15 i 22-6), zapłacimy za każdą kWh zaledwie 0,31 zł (0,23 zł za prąd i 0,08 zł opłat). Niestety do wykorzystania mamy tylko 8 godzin taniego prądu z tych przedziałów.

Oznacza to, że najbardziej będzie opłacało się podłączyć EQC do ładowania równo o 22, a potem odłączyć go o 6 rano. W ten sposób wykorzystamy 8 tanich godzin, co i tak nie jest problemem, bo między 13-15 najczęściej siedzimy w pracy.

Niestety 8 godzin nie pozwoli naładować EQC do pełna. Można zakładać, że w tym tempie naładujemy ok. 70 proc. akumulatora. Dobra wiadomość - będzie nas to kosztowało zaledwie 17,90 zł. Doliczając do tego pozostałe godziny ładowania w drogim prądzie (koszt 19,90 zł), sumarycznie ładowanie EQC do pełna w ten sposób będzie nas kosztować niecałe 38 zł. Ponad 10 zł oszczędności na każdym ładowaniu - to już jest coś, co warto przemyśleć, nawet jeśli będzie się wiązało z pilnowaniem godzin podłączania auta do ładowarki.

Z drugiej strony, jeśli ładujemy auto o różnych porach dnia, taka taryfa może być dla nas dużo mniej opłacalna niż G11. Przy założeniu, że auto ładowalibyśmy od 7:00 do 19:00, trafiamy tylko na dwie godziny taniego prądu. A to oznacza, że sumaryczny koszt ładowania przekroczy 50 zł.

W przypadku hybrydowego A 250 e plusem jest stosunkowo niewielka pojemność akumulatora i krótki czas ładowania. Skoro potrzeba na to zaledwie 2 godziny, to bez problemu zmieścimy się z tym w nocy, a nawet w środku dnia (między 13 a 15). W przypadku taniego prądu zapłacimy więc za ładowanie zaledwie 5,20 zł. Jeśli natomiast trafimy poza tani okres, przyjdzie nam zapłacić 11,60 zł.

Taryfa G12w

To odmiana taryfy G12 z trochę lepszymi warunkami w tanich godzinach, ale wyraźnie gorszymi przez resztę doby. U przykładowego dostawcy możemy korzystać z taniego prądu w weekendy i wszystkie inne dni wolne od pracy, a także w nocy między 22 a 6, płacąc za 1 kWh 0,31 zł. Poza tymi godzinami niestety przyjdzie nam zapłacić aż 0,72 zł.

Warto też pamiętać o stratach energii.

We wszystkich prezentowanych wyliczeniach dodaliśmy dodatkowe 8% na straty związane z ładowaniem.

Straty te towarzyszą procesowi zmiany prądu zmiennego (z sieci elektrycznej) na prąd stały (w akumulatorach) i oznaczają po prostu, że część energii, która zostanie pobrana z sieci elektrycznej, nie trafi do naszego auta, a zostanie przekształcona w ciepło.

Przeważnie straty wynoszą od kilku do kilkunastu procent i niestety trzeba doliczyć je do końcowej ceny ładowania - stąd dołożone 8%.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu i którą taryfę wybrać?

W przypadku jednego i drugiego pytania odpowiedź brzmi: to zależy.

Jeśli zdecydujemy się na ładowanie auta przeważnie w nocy, najlepszym wyborem będzie taryfa G12. W optymalnej sytuacji za naładowanie EQC do pełna zapłacimy wtedy zaledwie 37,80 zł. Z kolei, jeśli zasięg takiego pełnego ładowania starcza nam np. na tydzień kręcenia się po mieście i ładowarki potrzebujemy tylko co weekend, to taryfa G12w będzie jeszcze ciekawszym wyborem, bo każde ładowanie będzie oznaczało wydatek tylko 27 zł.

W przypadku kiedy ładujemy auto o różnych porach i nie chcemy się zastanawiać, czy akurat teraz zapłacimy więcej czy mniej - taryfa G11 będzie dużo lepszym wyborem, bo tutaj kwota na fakturze za pojedyncze ładowanie zawsze będzie stała i wyniesie ok. 50 zł.

Trochę mniej rozmyślania będzie w przypadku hybryd plug-in. Mają one dużo mniejsze akumulatory, przez co czas potrzebny na naładowanie ich w pełni liczy się w pojedynczych godzinach i dużo łatwiej trafić na okres taniej energii. Również i tutaj można liczyć jednak na spore oszczędności - przykładowo przy ładowaniu w nocy w taryfie G12 zapłacimy za naładowanie A 250 e do pełna ok. 5 zł. Gdybyśmy robili to w taryfie G11, koszt wyniósłby ok. 10 zł - niemal dwukrotnie więcej. Przy ładowaniu ze zwykłego gniazdka (w tej sytuacji nie musimy inwestować w wallboxa) nie zmieścimy się tylko w "tanim" prądzie, dlatego możemy założyć, że koszt naładowania  A 250 e wyniesie 7 zł.

Zdecydowanie warto więc zastanowić się przed zakupem samochodu elektrycznego lub hybrydy plug-in, kiedy i jak planujemy ją ładować. I w odpowiedni sposób dobrać odpowiadającą naszym potrzebom taryfę.

TaryfaG11G12 "tani"G12 "drogi"G12w"tani"G12w"drogi"
A 250e20 zł10,40 zł23,20 zł10,40 zł
22,46
EQC14,93zł11,11 zł (przewaga tani)14,70 zł (przewaga drogi)7,94 zł18,29 zł

Tabela kosztów pokonania 100 km na prądzie.